Školení, konzultace

Nabízím tématická školení nebo jednorázové konzultace týkající se využívání zpřístupněných počítačů, mobilů a dalších elektronických pomůcek nevidomými či slabozrakými uživateli.

Pro učitele, lektory a další odborné pracovníky

Pokud jste lektoři TyfloCenter, učitelé zrakově postižených žáků, pracovníci SPC či další odborní pracovníci, jsou pro vás připraveny kurzy, ve kterých se můžete velmi podrobně seznámit s konkrétními speciálními softwary a pomůckami pro zrakově postižené nebo s obecnou metodikou výuky zrakově postiženého v práci s počítačem. Níže jsou uvedeny běžně nabízené kurzy, rozsah a náplň kurzu lze ale vždy domluvit na základě vašich konkrétních potřeb.

 • ZoomText pro lektory
  Podrobné zaškolení v obsluze zvětšovacího programu ZoomText pro zpřístupnění počítačů slabozrakým uživatelům.
 • Dolphin SuperNova & ScreenReader pro lektory
  Podrobné zaškolení v obsluze zvětšovacích a odečítacích programů Dolphin SuperNova a ScreenReader pro zpřístupnění počítačů zrakově postiženým uživatelům.
 • Apple iPhone či iPad pro zrakově postižené
  Podrobné zaškolení v obsluze mobilního dotykového zařízení Apple zrakově postiženým uživatelem, metodika výuky zrakově postiženého uživatele mobilního zařízení Apple. Využití externí klávesnice či braillského displeje. Speciální aplikace pro zrakově postižené - navigace, OCR a další.
 • MAGic pro lektory
  Podrobné zaškolení v obsluze zvětšovacího programu MAGic pro zpřístupnění počítačů slabozrakým uživatelům.
 • Dolphin Guide
  Podrobné zaškolení v obsluze asistenčního programu Dolphin Guide, který poskytuje zrakově postiženým uživatelům všestranné, ale velmi jednoduché prostředí pro využívání počítače.
 • Windows - metodika výuky zrakově postiženého uživatele
  Podrobné seznámení s metodikou výuky zrakově postiženého uživatele odečítacích a zvětšovacích programů v systémech MS Windows 7 nebo 10, základy práce v aplikacích Office a na internetu.

Pro zrakově postižené uživatele pomůcek

Pokud si pořizujete nový počítač s odečítacím či zvětšovacím programem nebo nový ozvučený mobil, můžete využít nabídky individuálních kurzů v obsluze takovéto pomůcky. Na rozsahu a náplni kurzu se domluvíme individuálně podle vašich potřeb. Jste-li úplný začátečník, budete pravděpodobně potřebovat systematickou výuku od jednoduchých základů k pokročilejším dovednostem. Pokud jste již dříve s počítačem pro zrakově postižené pracovali, bude vám asi stačit jen seznámení s novinkami a rozdíly oproti předchozím verzím. Nabízím zejména školení v práci s těmito zařízeními:

 • Apple iPhone a iPad zpřístupněný pomocí odečítače VoiceOver a dalších interních funkcí iOS, případně doplněný braillským zařízením, klávesnicí RIVO nebo běžnou Bluetooth klávesnicí.
 • Počítač s Windows a speciálními programy pro zrakově postižené uživatele - ZoomText, SuperNova, MAGic, Dolphin Guide a další.